O razvoju socialnega podjetništva v Bruslju
Projekt SOCIAL SEEDS, katerega partner je Regionalna razvojna agencija Gorenjske, naslavlja področje razvoja socialnega podjetništva. Preko primerov dobrih praks v evropskih regijah, ki jih partnerji predstavljajo na svojih srečanjih, se iščejo modeli, ki bi lahko nadgrajevali posamezne nacionalne politike na tem področju. V projektu SOCIAL SEEDS sodeluje sedem partnerjev, poleg Slovenije so to še Madžarska, Italija, Češka, Poljska, Belgija in Nemčija, ki je nedavno zamenjala partnerja iz Estonije.
Dogodka, ki je potekal od 12. do 14. decembra 2017 v prostorih dežele Emilija – Romanja v Bruslju, sta se poleg predstavnic Regionalne razvojne agencije Gorenjske udeležili dve predstavnici socialnih podjetij, in sicer Fundacije Vincenca Drakslerja in podjetja Recosi.
Z namenom povezovanja in bogatenja ekosistema socialnega podjetništva v Evropi je dogodek omogočil izmenjavo praktičnega znanja med oblikovalci politik, investitorji za podjetja z družbenim učinkom, korporacijami ter podjetniškimi pospeševalniki.
V sklopu tridnevnega dogodka je 13. decembra v organizaciji treh projektov programa Interreg Europe (SOCIAL SEEDS, RaiSE, SOCENT SPAs) potekal skupni matchmaking dogodek o razvoju socialnega podjetništva. Ta dogodek je bila odlična priložnost za socialne podjetnike, da so se srečali in navezali stike s številnimi mednarodnimi deležniki in s tem ustvarjali priložnosti za nova čezmejna in transnacionalna sodelovanja in partnerstva. Socialni podjetniki so ta dan imeli tudi možnost in priložnost pred investitorji in predstavniki bank predstaviti svoje ideje, za katere uresničitev potrebujejo dodatna finančna sredstva. S strani slovenske delegacije je ga. Katja Zajko predstavila podjetje Recosi.
V okviru tridnevnega dogodka je bil predstavljen tudi primer v Sloveniji dobro znanega zadružnega združenja Mondragon iz baskovskega mesteca Mondragón. Mondragon, ki je bil ustanovljen leta 1958 in povezuje skoraj 84.000 zaposlenih, je največja zadružna organizacija na svetu in dober primer, kako lahko delavci aktivno sodelujejo pri vodenju podjetja ter pri sprejemanju poslovnih odločitev. Vanjo se povezujejo različni sektorji, od industrije in financ do trgovine in izobraževanja, tudi šole na vseh ravneh. Zanimivo je, da imajo mrežo razvejeno po vsem svetu. Njihova strategija pa ni le izvažati in širiti dejavnost na tuje ter investirati, ampak predvsem obdržati podjetja in delovna mesta v Baskiji. Prvenstveno hočejo poskrbeti, da se domača regija čim bolj razvija.
V okviru celotnega srečanja je bilo govora predvsem o socialnem podjetništvu, socialnih inovacijah in vključujoči družbi kot priložnosti za gospodarski razvoj evropskih regij. Med seboj smo gostili tudi predstavnika OECD-ja, ki je predstavil situacijo na tem področju širše v svetu. Povedal je, da se predvideva, da se bo do leta 2050 svetovno prebivalstvo povzpelo do številke 9,7 milijard. Demografske spremembe, begunci in migracije ter klimatske spremembe so teme sedanjosti in prihodnosti. Evropske regije se soočajo s podobnimi izzivi na področju integracije, skrbi za starejše, dolgotrajne brezposelnosti, pomoči za ljudi s posebnimi potrebami in ranljive ciljne skupine ipd. Priložnosti za vse pa se kažejo prav v strategijah za vključujoč ekonomski razvoj.
Dogodek je bil namenjen predvsem izmenjavam praks na področju razvoja socialnega podjetništva, mreženju, sodelovanju na okroglih mizah, dvostranskih srečanjih, ki so bila vnaprej dogovorjena ali vzpostavljena tekom tridnevnega dogodka ter medsebojnem druženju.
Več o dogajanju v Bruslju, vključno s fotografijami in predstavitvami si lahko ogledate tukaj.