S projektom CD-ETA v zibelko Škofjeloškega pasijona
Na srečanju regionalne skupine deležnikov projekta CD-ETA smo se junija 2017 udeleženi navduševali nad impresivnimi primeri uporabe najnovejših tehnologij pri digitalizaciji v muzejih in galerijah ter skupaj načrtovali prihajajoči seminar »Digitalizacija nesnovne dediščine«, ki bo oktobra 2017 potekal v zibelki Škofjeloškega pasijona.
Na regionalni razvojni agenciji Gorenjske smo 21. junija 2017 v okviru Interreg Europe projekta CD-ETA (S sodelovanjem do digitalizacije naravne in kulturne dediščine) organizirali srečanje regionalne skupine deležnikov, ki so se ga poleg predstavnikov agencije udeležili tudi predstavniki muzejev, občin, Združenja zgodovinskih mest Slovenije ter digitalne platforme NEXTO. Na srečanju smo deležnikom predstavili vsebino 2. tematskega seminarja »Digitalizacija v muzejih in galerijah«, ki je maja 2017 potekal v italijanskih Firencah. Pregledali smo najboljše prakse, predstavljene v Firencah, in se strinjali, da predstavljajo impresivne primere uporabe najnovejših tehnologij za digitalizacijo dediščine.
Na srečanju smo razpravljali tudi o programu prihajajočega tematskega seminarja »Digitalizacija nesnovne kulturne dediščine«, ki ga med 17. in 19. oktobrom 2017 gostimo prav v Sloveniji. Seminar bo potekal na Gorenjskem, natančneje v Škofji Loki, zibelki Škofjeloškega pasijona. Škofjeloški pasijon je najstarejše ohranjeno dramsko delo v slovenskem jeziku in najstarejša ohranjena režijska knjiga. Osem let po tem, ko je bil kot prva enota vpisan v slovenski register nesnovne kulturne dediščine, je bil konec leta 2016 kot prvi primer slovenske nesnovne dediščine vpisan tudi na UNESCO-ov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. V čast tej uvrstitvi želimo seminar na temo digitalizacije nesnovne dediščine organizirati prav v rojstnem mestu te žive mojstrovine nacionalnega pomena. Škofjeloški pasijon je največja gledališka produkcija na prostem v Sloveniji in se uprizarja vsakih šest let, z naslednjo uprizoritvijo leta 2021. Resnično upamo, da bomo lahko projektnim partnerjem in deležnikom, ko nas bodo oktobra obiskali, vsaj deloma pričarali njegovo vzdušje, tudi s prihajajočimi aktivnostmi v okviru projekta CD-ETA.
Vabimo vas, da se prijavite na prejemanje elektronskih novic projekta CD-ETA, zadnje pa si lahko pogledate tudi tukaj.
Podrobne opise do sedaj predstavljenih praks lahko najdete v knjižnici spletne strani projekta.