Zelene rešitve za manj degradiranih in opuščenih območij na Gorenjskem
Naravne danosti Gorenjske, predvsem majhen delež uravnanih površin in pomanjkanje prostora za različne dejavnosti so od nekdaj pogojevale razvoj naselij, katerih prebivalci so skrbno čuvali najboljšo kmetijsko zemljo. Kljub prizadevanjem lastnikov zemljišč so nekatere pozidane površine postajale slabše izkoriščene, degradirana in opuščena območja so nastajala tudi znotraj podeželskih območij.
Neurejene zelene površine, deli vasi in vaških jeder, ki jih pestijo pomanjkanje vsebin in opuščanje dejavnosti, kazijo podobo krajinskega ambienta, slabšajo kakovost življenja in kakovost doživljanja, zato je treba še posebej odgovorno načrtovati investicije in njihov razvoj na podeželju usmerjati prav na obstoječe pozidane površine.
V projektu ZELENE REŠITVE, ki je bil delno financiran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, se je v želji po urejanju podeželskega prostora povezalo osem partnerskih organizacij. V projektu so tako sodelovali Regionalna razvojna agencija – BSC Kranj kot vodilni partner, Kulturno društvo prostoRož, Javni zavod Triglavski narodni park, Turizem Bohinj, Občina Bohinj, Občina Jesenice, Občina Cerklje na Gorenjskem in Občina Naklo.
Vodja projekta Barbara Špehar iz Regionalne razvojne agencije – BSC Kranj je ob zaključku projekta poudarila, da »je pri urejanju javnih površin pomembno tudi vključevanje javnosti. Ker so javne površine namenjene prebivalcem in obiskovalcem, je nujno, da so ti aktivno vključeni v proces prenove, saj je le tako končna ureditev narejena po njihovi meri in željah, s čimer je dosežen tudi namen revitalizacije – urejene površine »živijo«, prebivalci in obiskovalci jih pogosto in z veseljem uporabljajo, društva organizirajo prireditve, naselja pridobijo na kakovostni ponudbi in izboljšani podobi.
Lep primer vključevanja lokalnih prebivalcev v proces prenove je bila priprava načrta oživitve Triglavske ceste v Bohinjski Bistrici. Pet revitaliziranih območij v gorenjskih podeželskih naseljih – trg pred kulturnim domom v Stari Fužini z novim informacijskim centrom, vaški trg na Blejski Dobravi, otroški igrišči v središču Cerkelj na Gorenjskem in v Češnjevku ter območje opuščenega kraka nekdanje hitre ceste v Bistrici – pa predstavljajo dobre prakse ureditve opuščenih ali degradiranih območij, ki temeljijo na spoštovanju lokalnih vrednot. Vsi navedeni primeri so nastali ali bili dokončani prav s pomočjo projekta ZELENE REŠITVE.«
Tudi v manjših naseljih izven večjih urbanih središč, kljub hitremu razvoju novih oblik dela, kulturnega udejstvovanja in druženja, pogosto primanjkuje prostorov, ki bi služili kot kreativna in podjetniška stičišča. Priložnost za vzpostavitev teh prostorov predstavljajo tudi degradirana industrijska območja in eden takšnih območij je širše območje železniške postaje v Bohinjski Bistrici ob Triglavski cesti. Neprofitni urbanistični studio prostoRož je pripravil celovit načrt revitalizacije območja ob železniški postaji, izdelal načrt prenove nabrežja Belice in skupaj s prebivalci izvedel kratkoročno programsko revitalizacijo Gradbene (območje nekdanjega Gradbenega podjetja Bohinj).
Predstavitev izvedenega projekta “Oživitev Triglavske ceste v Bohinjski Bistrici” se nahaja na tej povezavi.